NEKROMANTIK

Nekromantik_FRIIGIFILMID

Algus: 12.08.2010 00:30
Koht: Vana Anatoomikum

Sts: Jörg Buttgereit, Franz Rodenkirchen
Op: Uwe Bohrer
Muusika: Hermann Kopp, Daktari Lorenz, John Boy Walton
Mont: Jörg Buttgereit, Manfred Jelenski
Os: Daktari Lorenz, Beatrice Manowski, Harald Lundt
Keel: saksa
Subt: inglise

Lääne-Saksamaa 1987, 1:15

REŽISSÖÖR: JÖRG BUTTGEREIT

1987. aastal valminud “Nekromantiku” näol on tegemist küllaltki harukordse žanriga, mida kõige lihtlabasemalt võiks kutsuda nekrofiilseks armastuslooks. Filmi peategelased on elukaaslased Rob ja Betty, kes traditsiooniliste, meile arusaadavate armurõõmude asemel naudivad seksi laipadega. Kuna Rob’i töö tänavakoristajana võimaldab mõlema iha laipade vastu rahuldada, oleks noorte elu justkui täitsa OK. Kui mees kaotab töö ja ühes sellega tüdruksõbra, siis laguneb ka noormehe enda elu koost.

23 aastat tagasi valminud Jörg Buttgereiti (“Der Todesking”, “Schramm”) linateos on tänaseks tõusnud kultusfilmi staatusse ning seisab Saksa kinos kõrvuti nii Fassbinderi kui Herzogi filmidega – need kõik peegeldavad ühel või teisel moel sakslaste “tumedat hinge”. Filmil seisis aastaid näitamiskeeld paljudes riikides ning Saksamaal sai lavastaja linateose demonstreerimise õiguse alles pärast kohtus õigeksmõistmist. Buttgereit ise väntas filmile mõned aastad hiljem ka järje.

„Nekromantiku“ mõlemad osad pidid linastuma ka 1993. aasta Helsinki filmifestivalil „Armastus ja Anarhia“, kuid film sai sealsetelt otsustajatelt näitamiskeelu. Siiski oli võimalik mõlemat linateost rahulikult demonstreerida üle lahe vaba Eesti kinos Eha. See tekitas mõningase pahameeletormi kristliku moraali eest võitlejates, kes korraldasid kino ees demonstratsiooni.

Helmut Jänes

One Response to “NEKROMANTIK”

  1. [...] film, millest tahtsin lühidalt kirjutada on neljapäeva öösel Vanas anatoomikumis linastuv “Nekromantik” 1987. aastast. Mõni võib mind hulluks või lihtsalt perverdiks pidada, et ma seda filmi üldse [...]

Leave a Reply