MAAPEALNE TAEVAS / HEAVEN ON EARTH

heaven on earth_pikuti

Algus: 11.08.2010 23:45
Koht: Raekoja plats

Sts: Deepa Mehta
Op: Giles Nuttgens
Muusika: Mychael Danna
Mont: Colin Monie
Os: Preity Zinta, Vajinder Kumar, Bittou Wallia
Keel: punjabi, inglise
Subt: eesti, inglise

Kanada 2008, 1:46

REŽISSÖÖR: DEEPA MEHTA

Oscarile kandideerinud India päritolu Kanadas elava ja töötava Deepa Mehta seni viimane film kannab pealkirjas suurejooneliselt üldistavat tähendusrikkust. Režissöörile maailmakuulsuse toonud varasemad tööd ”Maa”, ”Tuli” ja ”Vesi” kujutavad selgelt mingit ajajärku India ajaloost, ent „Maapealne taevas“ on asetatud tänapäeva modernsesse Lääne maailma – minetamata siiski seost Indiaga.

„Parem põrgu kui taevas ilma väärikuseta,“ ütleb Bollywoodi superstaari Preity Zinta kehastatud noor, kaunis ja ebalevalt oma elukohta otsiv Chand. Palavalt kodumaalt jahedasse Kanadasse tulnud Chandi perekond on tütarlapsele korraldanud abielu Indiast Pandžabist osariigist väljarännanud perekonna juurde. Pärast kauneid, kombekohaselt värvilises pillerkaares peetud pulmi, algab abielunaise igapäevaelu perekonna suletud koduseinte vahel. Suhted osutuvad keeruliseks nii oma vastse abikaasa, kuid eriti veel perekonnas despootliku valitsemishegemooniat omava ämmaga. Võõras imelik maa ja oma armastava perekonna kättesaamatu kaugus raskendavad veelgi noore naise püüdlusi normaalsuse ja armastuse järele.

Deepa Mehta ei karda taas puudutada sotsiaalseid valusaid probleeme ning neid oma filmides suurema üldsuse silme ette tuua. Selles ebameeldiva teemaga perevägivalda käsitlevas draamas leidub Chandile ka pääsetee: ta põgeneb rusuva reaalsuse eet India rahvajuttudesse.

Kaarel Kuurmaa

Leave a Reply