MA OLEN ARMASTUS / I AM LOVE

Iam love_5

Algus: 09.08.2010 24:00
Koht: Raekoja plats

Sts: Luca Guadagnino, Barbara Alberti, Ivan Cotroneo, Walter Fasano
Op: Yorick Le Saux
Muusika: John Adams
Mont: Walter Fasano
Os: Tilda Swinton, Flavio Parenti, Edoardo Gabbriellini
Keel: itaalia, vene, inglise
Subt: eesti, inglise

Itaalia 2009, 2:00

REŽISSÖÖR: LUCA GUADAGNINO

Film, mis algab sama suurejooneliselt kui Francis Ford Coppola legendaarne “Ristiisa” ja kannatab välja võrdluse Luchino Visconti võrratu “Leopardiga”, ei saagi olla midagi muud kui üks väga hea, ilus ja poeetiline linateos. Just filmipoeesia on üheks olulisemaks märksõnaks Luca Guadagnino sensuaalsele mängufilmile, kus ehk traditsioonilisest narratiivist tähtsamgi on muusika ja kaameratöö kooslus, aistingud, värvid ning isegi lõhnad, mis ekraanilt lausa silmnähtava värvikusega publiku poole kanduvad.

“Ma olen armastus” räägib aristokraatlikust tekstiiliäriga jõukaks saanud Recchide perekonnast, kus kehtivad igivanad tavad ning kus kõik uus ja reeglitevastane on pigem taunitav kui sallitav. Seetõttu ei julgegi pere ainus tütar rääkida oma lesbilistest kalduvustest ja esimesest armastusest naise vastu mitte mõlemale vanemale, vaid ainult oma emale – Venemaalt pärinevale tagasihoidlikule Emmale, kes tunneb oma rutiinses elus suurt tühimikku, kuid on nüüd üle pikkade aastate taas armunud. Armunud Antoniosse, restoraniomanikku ja kokka, kelle vastu näitab vaikselt kiindumust üles ka Emma vanem poeg Edoardo.

Väga oluline koht filmis on just söögil, selle ettevalmistamisel, garneerimisel ja nautimisel. Stseen, kus Emma sööb Antonio poolt valmistatud toitu ja saab seejärel justkui naudingulise orgasmi, kuulub kindlasti tuleviku filmiklassikasse. Linateose vaieldamatu staar on Emmat kehastav briti näitleja Tilda Swinton, kes pärast üpris üksluiseid rollisooritusi Hollywoodi kassahittides nagu “Narnia kroonikad” või “Constantine”, on taas ennast leidnud ning teeb pea sama võimsa rolli nagu aastaid tagasi Sally Potteri “Orlandos”.
“Ma olen armastus” on ülistuslaul armastusele, vabadusele, noorusele ja ilule.

Kui otsite tARTuFFi filmivalikus filme, kus armastust näidatakse kui kõige puhtamat ja omakasupüüdmatut kingitust inimsoole, mille nimel tuleb alati võidelda, siis see film on kindlasti Teile.

Helmut Jänes

2 Responses to “MA OLEN ARMASTUS / I AM LOVE”

  1. [...] üks selle aasta suurimaid lemmikuid, tõeline üllataja Itaaliast, poeesiat ja värve täis “Ma olen armastus”. Vähemasti mulle senitundmatu lavastaja Luca Guadagnino neljas või juba viies täispikk [...]

  2. [...] käisin ka Tartuffil, vaatasime filmi “Ma olen armastus”. Mm tekitas selliseid vastakaid tundeid. Ühest küljest nagu hea film, teisalt…veidi hüplik. [...]

Leave a Reply