LINDA JA ALI / LINDA AND ALI

linda and ali

Algus: 11.08.2010 19:00
Koht: Athena Keskus

Op: Lut Vandekeybus, Annick Bongers, Virginie Surdet
Muusika: Rabih Abou Khalil
Mont: Nico Leunen
Keel: inglise, araabia
Subt: eesti, inglise

Belgia 2005, 1:35

REŽISSÖÖR: LUT VANDEKEYBUS

„Linda ja Ali“ pakub peene nüansirikka pilgu muidu varjatud traditsioonilise moslemimaailma perekonna ellu. Katari pealinnas Dohas elavad Linda ja Ali, kelle abielu on kaugel tavalisest. Kristlikus Arizonas kasvanud Linda kohtus 1980. aastatel ülikoolis nägusa moslemi Ali’ga. Armastus ei küsi rahvust ega usutunnistust ning praeguseks on abielu kestnud juba üle 20 aasta. Paar kasvatab koos seitset last ning seisab ikka veel peaaegu iga päev silmitsi nii kultuurilistest kui ka soolistest erinevustest tulenevate mõistmatuste lahendamistega. Erinevalt paljudest teistest läänemaailmast võetud naistest on Linda omaks võtnud islami usutraditsiooni – ta kannab meeleldi hijab’i ja näeb välja nagu pea iga teine Katari naine. Sellele vaatamata kerkivad koduse nelja seina vahel Ida ja Lääne igavesena näivad eetilised, moraalsed ja kombluslikud erimeelsused palju jõulisemalt üles kui avalikkuse ees.

Kahe aasta jooksul on filmitegijatel olnud võimalus – peamiselt läbi Linda silmade – vahetult osa saada ühe perekonna elust, elades kaasa kahtlustele, kõhklustele, lootustele, unistustele, tülidele ja leppimistele, mis lõppkokkuvõttes on just sellised, nagu võiksid olla ükskõik millises ilmanurgas kümneid aastaid koos elanud paaridel.

„Linda ja Ali“ on belglase Lut Vandekeybusi intiimne, avatud ja eelarvamustevaba film, mis näitab ühe kultuuriruumi norme ja tavaelu reaalsusi.

Kaarel Kuurmaa

Enne dokumentaalfilmi näitab Animated Dreams lühianimafilmi “Armastusest” (About Love, Itaalia 2008 / Giacomo Agnetti)

One Response to “LINDA JA ALI / LINDA AND ALI”

Leave a Reply