HARIDUS / AN EDUCATION

Carey Mulligan

Algus: 12.08.2010 22:00
Koht: Raekoja plats

Sts: Lynn Barber, Nick Hornby
Op: John de Borman
Muusika: Paul Englishby
Os: Carey Mulligan, Alfred Molina, Peter Sarsgaard
Keel: inglise, prantsuse
Subt: eesti, inglise

UK 2009, 1:40

REŽISSÖÖR: LONE SCHERFIG

Aeg Briti saartel, pärast sõda ning enne biitleid. Stiilne ajastu, mil kanti stiilseid riideid ja valmistati luksuslikke kauneid briti autosid. Ühel väga vihmasel päeval annab maroonpunase „Bristoli“ luksusautoga keskealine võluv David (Peter Sarsgaard) küüti noorele keskkoolilõpetajale Jennyle (Carey Mulligan), et neiu oma suure tšellokohvriga lootusetult märjaks ei saaks.
See esimene juhuslik kohtumine jätab noore tüdruku mõtteisse kummalise rahutuse. Asjade kulg viib neiu elu esimese tõsise armuafäärini, mille tulemusena tütarlapsest sirgub naine. Seni ainult koolis tragilt õppimisega tegelevale plikale avanevad nüüdsest glamuursed uksed tipptasemel klassikalise ja jazzmuusika kontsertidele, kunstioksjonitele ning reisidele Oxfordi ja Pariisi. Seda kõike võluva, empaatilise ja viisaka džentelmeni hoolitsuses.

Carey Mulligani (keda võis meie ekraanidel viimati näha Jim Sheridani draamas „Vennad“) suurepärane rollisooritus tasuti Oscari ja Kuldgloobuse nominendiks nimetamisega ning briti filmi BAFTA auhinnaga parima naisnäitleja rolli eest. Pealkirjale viitava hariduse andjaks on selles filmis kooli asemel rohkem „suur Elu ise“ oma tohutu armastuse ja hämarate saladustega. Linateose stsenaariumi kirjutas ajakirjanik Lynn Barberi mälestuste alusel briti menukirjanik Nick Hornby („High Fidelity“ – kandideeris samuti kuldmehikesele), suurepäraseks filmiks vormis selle taanlanna Lone Scherfig („Itaalia keel algajatele“).

Kaarel Kuurmaa

Leave a Reply