ANTIKRISTUS / ANTICHRIST

Antichrist_ 52 by Christian Geisnaes

Algus: 13.08.2010 24:00
Koht: Raekoja plats

Sts: Lars von Trier
Op: Antony Dod Mantle
Mont: Anders Refn
Os: Willem Dafoe, Charlotte Gainsbourg
Keel: inglise
Subt: eesti, vene

Taani-Saksamaa-Prantsusmaa 2009, 1:48

REŽISSÖÖR: LARS VON TRIER

Tänapäeva ühe tunnustatuma Euroopa filmilavastaja Lars von Trieri lummav teos “Antikristus” on suurejooneliselt kaunis, müstiline, õudustäratav ja ülimalt kaasahaarav teos. 
Leinav abielupaar (Charlotte Gainsbourg ja Willem Dafoe) naaseb oma Edeni-nimelisse metsasügavuse eraldatuses asuvasse suvekodusse, lootes ürgse looduse rüpes hingehaavadele leevendust saada. Paraku võtab loodus võimust ja halb, mida maale sõites loodeti parandada, moondub vapustavaks õuduseks…

Moodsa filmikunsti meisterlik ristsõnakoostaja Lars von Trier (“Idioodid”, “Dogville”) esitab “Antikristuses” keerulisi ja konksuga küsimusi, mängides halva ja hea maitse piiril, laenates ühel käel visioone Tarkovskilt ning teisel käel Hitchcockilt, unustamata ka kadunud Ingmar Bergmani. Pärast filmi esilinastust mullusel Cannes’i filmifestivalil puhkesid ajakirjanduses von Trieri uuslavastuse üle tormilised vaidlused. Von Trier teeb filme, mis pakuvad alati palju kõneainet, neid kas jumaldatakse või vihatakse. “Antikristusega” jätkab ainulaadse filmikeelega Taani päritolu režissöör vaatajate irriteerimist. 

2009. a. Cannes’i festivali žürii andis üksmeelselt parima naisnäitleja auhinna filmis ülima hingestatusega Naist kehastanud kaunile prantslannale Charlotte Gainsbourg’ile.

„Vale oleks nimetada «Antikristust» õudusfilmiks. Õudukaga on siin tegemist vaid sedavõrd, kuivõrd saab õudne olla võitlus inimese teadvuse ja alateadvuse vahel ning kui õudsed võivad olla meie alateadvuses juhuste kokkulangemise tulemusena vallanduvad psühholoogilised protsessid. Pigem on see psühholoogiline thriller, õudusfilmi elementidega traagiline armastuslugu. Mis iganes, igal juhul toimub ka siin vastandumine Mehe ja Naise armastusloole. Trier kehtestab ennast, nagu eluski, negatiivse identiteedi kaudu.“ – Tiina Lokk (Postimees, okt. 2009)

One Response to “ANTIKRISTUS / ANTICHRIST”

  1. Kommionu says:

    Nigel valik armastusfilmide festivalile, eriti veel suurele ekraanile rae platsil. Kuivõrd Trieri tööd on pigem väikse kildkonna kui “kõigi” suured lemmikud, olnuks viisakas sedagi, üsna häirivat teost, näidata näiteks anatoomikumis või kinosaalis.

Leave a Reply